V AKOM VEKU JE VHODNÉ ZAČAŤ SO ŠPORTOM ?

Športovať s deťmi je dôležité od útleho veku, ale najdôležitejšie je stále ho podporovať a byť mu príkladom. Akýkoľvek návyk na pohyb vyvolá reakciu v budúcom  vývoji dieťaťa.  Čím je aktivita všestrannejšia, tým je  lepší pohybový základ pre budúcnosť dieťaťa. 

 

a_akom_veku_je_vhodne_zacat_so_sportom__641b51985f6f1760a_akom_veku_je_vhodne_zacat_so_sportom__97dc754a11c46beaa_akom_veku_je_vhodne_zacat_so_sportom__75c1b2c961944206a_akom_veku_je_vhodne_zacat_so_sportom__cca2d4c2eb19cc38

 

KEDY ZAČAŤ ŠPORTOVAŤ 

Najlepšie od narodenia a to prirodzenými pohybmi ako sú lezenie po štvornožky, následné chodenie a objavovanie nových možností. Tu je veľmi dôležité, aby rodičia  neurýchlili pobyb dieťaťa svojou prehnanou ambíciou, pretože môžu viac uškodiť. Niektoré mamičky sú smutné z toho, že jeho ratolesť ešte nechodí, ale jeho rovesníci už veselo cupitajú. Dôležité je, aby ste vnímali svoje dieťa ako osobnosť, ktorá má svoje vývojové štádia pohybu a nechali to na ňom. Ak máte pochybnosti o jeho motorických schopnostiach, obráťte sa na svojho pediatra.  Najdôležitejšie je naučiť dieťa pravidelnému pohybu vonku, byť mu príkladom a neustále ho chváliť aj za drobné maličkosti.  V jeho svete spoznávania sú všetky stimuly nové a preto potrebuje pochvalu najbližších. 

NAJDÔLEŽITEJŠÍ JE POHYB 

V dnešnej pretechnizovanej dobe je veľmi dôležité naučiť dieťa pravidelnému pohybu vonku. Výhovorky , že je zlé počasie, fúka, prší neobstoja, pretože neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Na aktívny šport v teplom počasí je vhodné siahnuť po technickom tričku, ktoré rýchlo odvádza pot, do dažďa bundu s impregnáciou proti premoknutiu, prípadne pršiplášť a do chladného počasia treba vytiahnuť termo oblečenie.  Čerstvý vzduch pomôže nielen dieťaťu, ale aj vám zregenerovať sily a nabrať energiu, ktorú všetci potrebujeme.  Takže  aktivity na preliezkach, naháňačky, schovávačky na bezpečnom priestore, v zime sánkovanie, stavanie snehuliaka. V lete s ním šantite vo vode, v bazéne, na jeseň hľadajte farebné lístie, bicyklujte, korčuľujete ....   Dobrý návyk z detských čias je základ do budúcnosti, pretože tieto aktivity si dieťa neuvedomuje a ľahko sa upevňujú.  

AKÝMI PROSTRIEDKAMI UČIŤ POHYBOVÉ NÁVYKY DETÍ

Veľkú úlohu zohráva fantázia rodiča, učiteľa, trénera. Napr. v lese si môžeme so stromov spraviť postavičky, tým, že si ich deti sami pomenujú a pomocou rozprávky vymyslieť naháňačku. Prípadne v lese alebo v prírode  prekračovať palice, obchádzať okolo kameňov, podliezť pod vyšší strom... fantázia zohráva veľkú úlohu.  Ale čo ak nemáte takéto možnosti, prípadne nemáte fantáziu ? Potom môžete siahnuť po rôznych koordinačných pomôckach špecializovaných pre deti predškolského veku na našej stránke v sekcii pomôcky - školy. Tu nájdete širokú ponuku napr. penových prekážok, penových kužeľov rôznych výšok, fit-lopty, penové oštepy, ringo krúžky, preliezky a koordinačné sety. Dieťa do veku  6 rokov v predškolskom veku nemá dostatočne vyvinutú  jemnú koordináciu, veľa pohybov je nových a preto treba dbať na bezpečnosť, aby sa nezranilo. Dieťa rado napodobňuje pohyby rovesníkov, skúša čo vidí v televízii, ale najlepší vzor ste pre neho vy, alebo súrodenci, pretože s ním trávite najviac času. 

KEDY ZAČAŤ SO ŠPORTOM ?

Odpoveď nie je jednoduchá, pretože optimálny vek závisí od mentálnej vyzretosti dieťaťa. Na základe vlastných skúseností môžem rodičom odporučiť začať ako prvé plávať s dieťaťom od veku 6 mesiacov. Pravidelná aktivita, otužovanie, nové prostredie a stimuly sú veľmi prospešné pre budúcu pohybovú prípravu. Z hľadiska bezpečnosti je dôležité naučiť dieťa plávať od narodenia, vnímať vodu a v prípade spadnutia do bazénu dieťa nespanikári a nemusí prísť k najhoršiemu. Až od veku 3 rokov, kedy deti nastupujú do škôlky sú schopné vnímať trénera, ale  aktivita musí byť vedená zábavnou formou, aby si ju deti príliš neuvedomovali. Žiadny dril a nadmerná disciplína, to určite nie je cesta, tam sa deti skôr zaseknú.  Medzi ideálne pohybové krúžky a aktivity do veku 6 rokov  určite patrí plávanie, gymnastika, tanec, atletika, futbal, lyžovanie, aktivity zamerané na základné lokomočné pohyby ako sú hádzanie, skákanie, behanie, chytanie. Deti sa musia tešiť, objavovať, napodobňovať a experimentovať. Vyberajte krúžok nie podľa ambícií rodiča, ale podľa daností dieťaťa. Ak od malička chytá loptu, skoro s ňou spáva, tak hľadajte  loptové športy.  Ak sa neustále naháňa, je v pohybe, hyperaktívne, zvoľte atletiku. Ak má v sebe bojového ducha, zvoľte bojové a úpalové  športy. Ak neviete čo, dajte ho na gymnastiku alebo na taký krúžok, kde má kamarátov. Hlavne nech má radosť a baví ho to. Neustále chváľte, aj keď je posledný, to nie je dôležité v tomto veku. 

ODPORÚČANIE NA ZÁVER 

Tento blog píšem ako  mama, ktorá aktívne podporujem svoju dcéru v športe, zároveň ako trénerka s dlhoročnými skúsenosťami.  Vyštudovala som FTVŠ ako trénerka a 20 rokov pôsobím pri mládeži.  Moje odporúčanie na záver: najväčším darom pre dieťa sú usmiati a pozitívni rodičia, veľkú silu má LÁSKA.  Nebojte sa chváliť, objať  svoje dieťa, pretože práve v mladom veku, kedy sa formuje jeho osobnosť má len vás a vy ste jeho príkladom.  Nepreťažujete ho, lebo vás bude nenávidieť, nesnažte sa svoje ambície realizovať cez svoje deti. Posolstvo športu je zdravý spôsob života, správne návyky, priatelia, zábava a zážitky. Ja sa teším, ak moja dcéra príde z tréningu alebo zápasu usmiata a dá mi pusu.  Vtedy viem , že to má cenu. 
Blog písala : Denisa Plesnivá - trénerka hádzanej, momentálne pôsobím ako koordinátorka v ženskom futbale v Spartaku Trnava.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz